O Horské chatě Arnika

Rekreační středisko Horská chata Arnika je areál postavený v roce 1970 v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty státním podnikem Slovácké strojírny Uherský Brod. Rekreační středisko je vybudováno na pozemku cca 17 000 m2 a skládá se ze dvou velkých společenských budov a osmi chatek. Objekt rekreačního střediska je dvoupodlažní, podsklepený, zděný, dřevěný a ocelový objekt s podkrovím a sedlovou střechou. Budova je napojena na vodovod ze studny, na kanalizaci, na kabelové vedení NN a místní komunikace s parkovištěm.

V chatovém komplexu je v provozu restaurace o kapacitě 44 osob, jejíž součástí je televize, bar, herna, toalety a v suterénu se nachází salonek s kapacitou asi 40 osob. Restaurační zařízení nabízí příjemné prostředí s celodenním provozem, točené pivo, zmrzlinové poháry a nepřeberné množství alkoholických i nealkoholických nápojů za výhodné ceny.

Areál je vybudován v CHKO Bílé Karpaty, jež se rozkládá na Jižní Moravě na rozloze 415 km2 a táhne se v délce 80 km podél moravskoslovenských hranic, v nadmořské výšce od 175 do 970 metrů. Bílé Karpaty patří mezi deset oblastí s nejlepším životním prostředím v České republice a jsou ceněny především pro svou nepoškozenou krajinu a čisté ovzduší. To jsou i atributy, díky kterým vyhlásilo v r. 1996 UNESCO Bílé Karpaty biosferickou rezervací.

V celé oblasti Bílých Karpat je celá řada pamětihodností, kulturních památek a zajímavostí, které nabízejí zpestření rekreačního pobytu v této části Jižní Moravy. Pro milovníky historie je zde řada zámků a hradů: Zámek Bucholovice, hrad Buchlov, Trenčianský hrad, zámek Nový Světlov. V Uherském Brodě můžete navštívit muzeum J. A. Komenského, nebo se vydat na poutní místo Velehrad, ke kapličce sv. Antonína nebo si prohlédnout větrný mlýn z roku 1842 s otočnou střechou a původním vnitřním vybavením, či navštívit skazen ve Strážnici, kde spatříte lidové řemeslníky přímo při práci.

Nejcennějším pokladem Bílých Karpat jsou květnaté louky, na kterých je možné najít mnoho vzácných druhů rostlin, mezi nejznámější patří orchideje a lilie. V Bílých Karpatech roste přes 100 druhů chráněných cévnatých rostlin, jen orchidejí je kolem 40. Je to i oblast bohatá na živočichy, především bezobratlé. Kromě toho mají Bílé Karpaty poměrně velký podíl přirozených listnatých lesů. Na své si přijdou milovníci houbaření, protože každoroční nadílka hub je opravdu bohatá, stejně jako úroda šípků a ostružin.